Początki zespołu sięgają 1999 roku, gdy jego członkowie uczęszczali jeszcze do szkół średnich. Grupę założyli Piotr „Mega Motyl” Koźbielski i Jarosław „Poń kolny” Jóźwik. Włodzimierz Dembowski spotkał się z Jarosławem Jóźwikiem na imprezie pod Warszawą. Dembowski pokazał mu w trakcie imprezy swoje wiersze. Spodobały się one Jóźwikowi, w związku z czym zaprosił Dembowskiego na próby, a po pewnym czasie włączyli do zespołu.

W międzyczasie z zespołem rozstali się „Cyberbiedron” i „Topikolor”, zaś w 2007 roku do grupy dołączyli Bartek „Zając Cokictokloc” Królik i Marek „Jeżus Marian” Piotrowski, byli członkowie zespołu Sistars.

Rok później podczas jednej z prób powstał jeden z najbardziej znanych przebojów zespołu w skali międzynarodowej – „Jammin'”. „Poń kolny” zagrał na klawiszach kilka taktów, dołączył do niego „Motyl”, a „Zając”, grając na gitarze elektrycznej i fristajlując, zaczął nucić po angielsku kilka słów, mając przy okazji luźny stosunek do zasad gramatycznych: „I give it to you, say, that woman say”. Słowa te były potem wielokrotnie na różne sposoby interpretowane i – wśród słuchaczy – wielokrotnie ewoluowały. Próbę, w trakcie której powstał utwór, została zarejestrowana, opublikował ją na swoim kanale na YouTube „Zając Cokictokloc”.

W 2009 muzycy wystąpili na pierwszych dużych festiwalach: Wisłostradzie, Coke Live Music i Heineken Open’er. W tym samym roku grupa wydała kolejny album – „ŁąkiŁanda”. Znalazły się na nim m.in. trzy wielkie hity: „Propaganda”, „Big baton” i „Selawi”. W lutym 2010 roku wydawnictwo „ŁąkiŁanda” uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna.

Jednak przełomem – na co wskazują sami muzycy – był występ na Przystanku Woodstock w 2010 roku. Dzięki świetnemu przyjęciu przez publiczność, rok później na tym samym festiwalu wystąpili na koncercie zamykającym. Przed ich koncertem zagrało The Prodigy, a sam Jurek Owsiak pół żartem mówił potem ze sceny, że brytyjska supergrupa była zaledwie supportem przed Łąki Łan. W kulminacyjnym momencie tego występu „Paprodziad” zawieszony na linie kilka metrów nad sceną śpiewał i rozrzucał wśród publiczności sztuczne kwiaty.

W 2012 roku grupa wydała kolejny album – „Armanda”. Na krążku znalazło się długo oczekiwane przez fanów – a znane wcześniej jedynie z koncertów i YouTube – „Jammin'” oraz takie utwory, jak: „Łan pała”, „Lovelock”, „Pleń” i „Łan for me”. Do dwóch pierwszych powstały teledyski. W grudniu tego samego roku ukazała się reedycja pierwszej płyty pt. Łąki Łan.

Kolejne lata to dziesiątki koncertów w kraju i zagranicą, w tym także koncert studyjny w radiowej „Czwórce” w 2014 i występ w ramach cyklu „Made in Polska” w Łodzi. W tym czasie zespół zwykle rozpoczynał koncerty od przerobionej wersji „Aprokofa”, w której najpierw muzycy aplikują dużą dawkę muzyki elektronicznej, a na końcu „Paprodziad” śpiewa cztery wersy swojego tekstu.

Rok 2016 to nowe wydawnictwo – „Syntonia” i nowe przeboje: „Pola ar”, do którego powstał teledysk w reżyserii Wojciecha Mosiejczuka i „Bombaj”. Od tej pory zwykle to te dwa utwory otwierają koncerty zespołu. W 2017 po raz kolejny wystąpili na Woodstocku, tym razem otwierając festiwal. Z repertuarem z „Syntonii” Łąki Łan zdążył już odbyć trzy trasy koncertowe.

Share