Gooral is…

Gooral, czyli Mateusz Górny, to urodzony w Bielsku-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

Whola lotta love

Kariera muzyczna Goorala zaczęła się w 2003 r., kiedy jego remix ‘Whola lotta love’ Led Zeppelin zadebiutował na drugim miejscu w notowaniach radia Bis. Gooral do dzisiaj się zastanawia czy prośba zdjęcia go z anteny to był szacunek dla Led Zeppelin czy zwykły strach…

Psio Crew

Prawdziwą popularność Gooralowi przyniósł Psio Crew – czyli elektro-góralska kapela, którą założył w 2004 r. razem z Maciejem ‘Kamerem’ Szymonowiczem i z którą wydał krążek ‘Szumi Jawor Soundsystem’. W 2008 r. Gooral odchodzi z zespołu po to by w 2015 r. wrócić i reaktywować zespół

Ethno Elektro

To co się działo do tej pory wokół Goorala to jeszcze jednak nic w porównaniu z tym jaki szał nastąpił wokół niego po wydaniu debiutanckiej płyty Ethno Elektro w 2011 r., na której znalazło się 14 kawałków, w tym największy hit Goorala – ‘Karczmareczka’.

Woodstock z Mazowszem

W 2013 r. Gooral po raz drugi wystąpił na Przystanku Woodstock, tym razem współpracując i występując na scenie razem z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowszem, sprawiając, że kilkuset tysięczny tłum został mocno pobudzony :). ‘Kto zajmuje się muzyką w tym kraju i go dziś tu nie ma ten jest podwójną dupą z uszami’ – powiedział Jurek Owsiak po występie. Cały występ został uwieczniony na dostępnych do kupienia płytach DVD i CD.

Better Place

2014 to rok wydania kolejnej płyty – ‘Better Place’, którą Gooral wydał wraz ze swoim menedżerem Łukaszem Adamczewskim we własnej wytwórni Kardiogram Tunes. Płyta   przypieczętowała ówczesną współpracę z wokalistką Anną Wiosną Rogowską, Maciejem Szymonowiczem i Piotrem Gawronem

Krakowiacy i Górale

W drugiej połowie 2015 roku Gooral dostał zaszczytne zaproszenie stworzenia muzyki do spektaklu Wojciecha Bogusławskiego „Krakowiacy i Górale” wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu. To bardzo ciekawe doświadczenie w karierze Goorala swoją premiere miało 19.12.2015r

Khabaya

Obecnie Gooral zaprasza wszystkich serdecznie na premiere jego najnowszej płyty pt ”Khabaya”co w języku marokańskich górali zanczy tajemnica. Na płycie usłyszeć można Adrianne Styrcz, Anne Bajke Antonik, Macieja Szymonowicza czy Piotra Gawrona. Premiera płyty i koncert premierowy zaplanowane są na 29 październki 2016r.

Dorobek muzyczny

W swoim dorobku Gooral ma występy m.in. na: Sziget Festival, Colours of Ostrava, Before Tauron Nowa Muzyka, Open’er Festiwal, Live Festival, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival czy Exit. Gooral udźwiękowił też film Franka Hurleya ‘South’ z 1919 r.

Nagrody i nominacje:

• nagroda Machinera za debiut muzyczny – Psio Crew

• nominacja do Fryderyków w kategoriach Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii – Szumi Jawor Soundsystem i Psio Crew

• 3 miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Folkowy Polskiego Radia)– Psio Crew

• wygrana Goorala na Radio Waves Festival – wraz z Janem Mędralą

• nominacja Goorala do płyty roku Gazety Wyborczej

Aktualności:

Oprócz wyżej wspomnianej premiery „Khabaya” , artysta pracuje nad swoim nowym projektem sygnowanym swoim nazwiskiem – Górny. Projekt bazuje w gatunkach techno, minimal i tekhouse. Tym samym spełnia sie wielkie marzenie artysty o tworzeniu takiej muzyki, na które artysta czekał kilkanaście lat.

źródło: http://www.gooral.net/gooral-is/

Share