Gdy w 1970 zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną,  fascynację buddyzmem,  malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka.

Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został  ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy  Przystanek  Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła “Złotego Bączka”- główną nagrodę publiczności.

Działalność zespołu opiera się głównie na czterogodzinnych „otwartych próbach”, w których bierze udział liczna publiczność z całej Polski. Muzyka ONZ, jak określają sami członkowie zespołu, to: naturalna muzyka do ruchu i do słuchu, silnie osadzona w rytmie. Swoisty styl zespołu oparty jest na syntezie muzyki reggae z muzyką etniczną – są tu rytmy folkowe i rockowe. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, występowało w nim (a niektórzy nadal występują) wielu muzyków, m.in. Antonina Krzysztoń, Kuba Sienkiewicz, Aleksander Korecki, Jerzy Słomiński, Anna Patynek, Daniel Słomiński, Jacek “Łoś” Osior, Sebastian Pikula, Joanna Ewa Zawłocka, Wojciech “Morawiec” Morawski, Iga Kazimierczyk, Artur “Świtek” Świtkowski, Jacek Mazurkiewicz.

Dziś Jacek Kleyff regularnie koncertuje w kilku składach osobowych. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.

W listopadzie 2012 nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka pt. „Rozmowa” będąca zapisem wywiadu rzeki z Jackiem Kleyffem, a w listopadzie 2013 do sklepów trafiła najnowsza, pierwsza od 14 lat, solowa płyta Jacka pt. „Znalezienie”, na której gościnnie wystąpili m.in. Stanisław Soyka, Magda Umer, Wacław Jaszczuszyn, Jerzy SŁOMA Słomiński, Tomasz Jaśkiewicz czy Anna Patynek.

Jacek Kleyff –charyzmatyczna osobowość, erudyta pełen dowcipu i niebywałego dystansu do siebie. Tych kilka linijek to za mało by opisać tak barwną postać jak Jacek – jego trzeba posłuchać!

www.kleyff.pl    www.facebook.com/jacek.kleyff


PEEF MUSIC
www.peefmusic.pl
(+48) 600 201 892

Share