KAPELA ZE WSI WARSZAWA – grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. “Scena Otwarta” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia “Nowa tradycja” – 1998 r. – II nagroda i nagroda publiczności.

Debiutancki album, “Hop Sa Sa,” został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, który wcześniej odnosił międzynarodowe sukcesy przy produkcji “Twinkle Inna Polish Style” grupy Trebunie – Tutki przy współpracy z Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali “Hop Sa Sa” za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespół wydał album “Wiosna Ludu”, wznowiony w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo etno/world music – “Jaro” i amerykańskie “Harmonia Mundi/World Village”. Album ten w roku 2003 otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii “Newcomer”.
W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji, zatytułowana “Wykorzenienie”. Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe. W Niemczech płyta “Wykorzenienie” została uznana przez miesięcznik “Stereo” za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii “muzyka zagraniczna”.

W 2006 KzWW otrzymała “Fryderyka” w kategorii najlepszy album folk/etno za “Wykorzenienie” oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy.
Zespół współpracował z Jackiem Wallem – kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej “Myst IV” – światowego bestselleru. Obok Kapeli można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela – mentora sceny World. KzWW brała również udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych w Japonii mang.
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem… Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 2003 – 2007.
Rok 2007 przynosi chwilową przerwę w aktywności, Maja i Wojtek zostają rodzicami, co pozwala na chwilowy oddech całej grupie. W tymże czasie zespół otrzymuje dwie snagrody “Machinery” przyznawane przez pismo muzyczne Machina – kategorie “najlepszy zespoł” oraz “sukces na świecie”.

Lecz już 2008 to rok wytężonej pracy. Powstaje album z remiksami – “Wymiksowanie”, zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego – “Muzykanty Wielkiego Pola” (reż. Cezi Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu.
W kwietniu nagrany zostaje 4 studyjny album – “Infinity”, którego premiera światowa miała miejsce w listopadzie a premiera w naszym ojczystym kraju miała miejsce w styczniu 2009 roku. Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 – “Wymixowanie”. W tym roku KzWW po raz kolejny udaje sie do USA promując “Infinity” co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy “Popmatters” uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzCznych 2009 roku.

Share