ShataQS to artystka, która w 2019 roku obdarzyła nas magicznym albumem zatytułowanym “Fenix”. Płyta wyróżniła się etniczno – trasnowym brzmieniem oraz inspirującą warstwą tekstową, znajdując szerokie grono świadomych słuchaczy. Muzyka Artystki wciąż zatacza coraz szersze kręgi, podróżując od serca do serca, łącząc i zaszczepiając w ludziach pozytywną wibrację.

Muzyczne korzenie artystki rozwijały się nie tylko w Polsce, ale i w Azji oraz Nowym Yorku, w którym spędziła 5 lat, doskonaląc wokalny warsztat. Jest absolwentką Dzierżoniowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w klasie skrzypiec oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. W 2001 roku wygrała finał popularnego telewizyjnego programu „Szansa na sukces” w Sali Kongresowej w repertuarze Edyty Gepert. Następnie po spróbowaniu swoich sił jako aktorka i tancerka teatru muzycznego  Buffo w Warszawie wyjechała z kraju w celu szukania własnej drogi artystycznej oraz duchowej.

Wróciła do Polski w 2013 roku, przywożąc ze sobą pierwszy swój krążek EP  „The Colors I Know”. Chwilę później wygrała  szóstą edycję muzycznego programu telewizyjnego „Must Be The Music” po którym wydała swoją  pierwszą autorską  płytę “Mr. Mankind”. Według krytyków swoim niekomercyjnym utworem „Die Free” ShataQS wraz z siedmioosobowym składem „złamała system”, a oryginalnością, spójnością formy i świadomością muzyczną rzuciła na kolana zarówno jurorów jak i publiczność. Jest zdobywczynią trzeciego miejsca oraz nagrody za najlepszy wokal na międzynarodowym festiwalu Taubertal Open Air Emergenza 2014 w Niemczech. Jest też jedną z trzech finalistów eliminacji do 20. Przystanku Woodstock 2014, co w rezultacie dało jej zespołowi bilet na dużą scenę Woodstock’u w pierwszy dzień festiwalu 2014 r.

W 2015 r. odchodząc tymczasowo od sceny, rozpoczęła budowę własnej samowystarczalnej przestrzeni i miejsca działań twórczych “Harmonia” w Kotlinie Kłodzkiej. To w niej oddała się badaniom nad świadomością dźwięku i jego wpływu na organizm i umysł ludzki. Stało się to inspiracją do napisania drugiej, autorskiej płyty „Fenix” i powrotu na scenę muzyczną w 2019 r. z całkiem nową energią. Nowy album szybko  trafił do serc szerokiej liczby odbiorców w Polsce oraz poza jej granicami. “Fenix” opowiada o przemianach, o budowaniu własnej rzeczywistości a przede wszystkim o ujarzmianiu Ego, by mogło zaistnieć Ja. W całości nagrana jest w języku polskim w przyjaznym dla człowieka stroju 432Hz przy użyciu instrumentów akustycznych okraszona ciekawymi transowymi rytmami oraz elementami etnicznymi, co daje słuchaczowi duży komfort pulsującej wibracji. Współtworzyli ją wrocławski gitarzysta, kompozytor oraz producent Maciek Czemplik, perkusjonalista i aranżer o południowych korzeniach Eddy oraz wrocławski kontrabasista Bartek Chojnacki. To połączenie kilku unikatowych energii muzycznych sprawiło, że płyta ma niepowtarzalne brzmienie, które trudno zamknąć w konkretnych ramach muzycznych.

Sama artystka tak wspomina pracę nad tą płytą : „Praca nad Fenix’em trwała 3 lata. Bardzo starannie pracowałam nad treścią oraz brzmieniem.  Cała część wokalno-liryczna jest moim pierwszym dotychczas krokiem, który skierowałam w stronę moich słowiańskich korzeni. To bardzo wyjątkowy czas odkrywania źródeł własnego istnienia, odkrywania bardziej naturalnych dla mnie brzmień własnego głosu. Każdy utwór bacznie analizowałam pod kątem wibracji brzmienia słowa. Ważne jest dla mnie by treści powtarzane wielokrotnie jak refreny były treściami budującymi, mantrami skupiającymi słuchacza w kierunku budowania tego czego chcemy a nie walki przeciwko temu co nam nie służy. Nie w każdym utworze udało mi się użyć słów o pozytywnym znaczeniu natomiast w całości utwory mają pozytywny, budujący wydźwięk. Wierzymy, że płyta ma do zaoferowania naszej społeczności coś wyjątkowego, coś co zdaje się jest nam obecnie potrzebne.“

Share