+ goście: Junior Stress i Paprodziad

Czołowi fascynaci jamajskiego ska-jazzu w kraju, wychwalani za warstwę muzyczną projektu „Tribute to Alibabki”, po raz pierwszy na Kazimiernikejszyn!

The Bartenders spotkali się w Warszawie w 2006 roku. Połączyła ich fascynacja dokonaniami jamajskich muzyków lat 60. i 70. XX wieku, oraz oryginalny pomysł skonfrontowania ich charakterystycznego podejścia do melodii i rytmu z krajową melodyką i tradycją muzyczną.

O tym, że trafili w dziesiątkę okazało się niebawem, a ostatecznie słuszność obranej drogi potwierdziły m.in. kooperacja ze światowego formatu gwiazdą muzyki ska – Dr. Ring Dingiem, obecność na festiwalach Rototom Sunsplash w Hiszpanii czy Męskie Granie w Żywcu, a ostatnio wspólne występy i nagrania z legendarnym zespołem Alibabki.

Od jesieni 2015 roku The Bartenders biorą udział w projekcie „Tribute to Alibabki” zorganizowanym z okazji 50. rocznicy premiery EPki „W rytmach Jamajca ska” zespołu Alibabki, daty uznawanej za początek obecności muzyki jamajskiej w Polsce. Ich rolą było skomponowanie i wykonanie na żywo „jamajskich” aranżacji wybranych utworów z dyskografii Alibabek z towarzyszeniem czołówki krajowych wokalistek i wokalistów sceny reggae/ska takich, jak m.in. Junior Stress, Damian SyjonFam, Paprodziad czy Andrzej Krzywy. Zespół został bardzo wysoko oceniony za swoją pracę, również przez same Alibabki, które ponownie spotkały się z muzykami w Studiu im. H. Debicha Radia Łódź. Zarejestrowane podczas sesji utwory trafią na planowany na 2020 rok dwupłytowy album „Tribute to Alibabki”.

Grupa ma na koncie dwa albumy długogrające, z których ostatni, o tyleż alarmującym co zuchwałym tytule „Poles are movin’!”, ukazał się w 2019 roku na płycie winylowej. Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w poruszaniu publiczności do tańca zawarli nań w dwunastu autorskich kompozycjach, konsekwentnie kombinując z jazzującym ska i reggae, analogowym brzmieniem i śpiewanymi po polsku i angielsku tekstami.

The Bartenders to wulkan energii scenicznej, gorących rytmów i oryginalnej oprawy wizualnej. Wychodząc od korzeni jamajskiego ska i reggae, stworzyli unikalną formułę, która poprzez kolaborację z innymi gatunkami muzycznymi, stała się uniwersalna.

Share